Vítejte v blogu o zvířatech!

Pokusy na zvířatech

14. prosince 2009 v 13:22 | anetamilovnicezvirat.blog.cz |  Týrání zvířat!!!!!!!!
Pokusy na zvířatech nebo též experimenty na zvířatech je obecné označení pro testy prováděné na živočiších (Animalia) vyjma člověka. V České republice definuje zákon na ochranu zvířat proti týrání pokusným zvířetem obratlovce kromě člověka, nikoliv však plody či embrya.[1]
Výčet testovacích subjektů prochází prakticky celým spektrem živočišných druhů, od bezobratlých (mušky octomilky) až po primáty příbuzné člověku (šimpanzi). Zvířata se používají pro řadu experimentů, hlavní oblasti použití zvířecích subjektů jsou genetické experimenty, biologické testy, studie chování, testy léčiv a kosmetiky, působení chemikálií a další. V minulosti sehrála pokusná zvířata významnou roli při testech jaderných zbraní, kdy na nich byly zkoumány okamžité i dlouhodobé účinky vystavení ionizujícímu záření. Velkou úlohu sehrála zvířata také v počátcích kosmického výzkumu. Prvním živým tvorem mimo naši planetu byl pes Lajka, vynesený při misi Sputnik 2, americký kosmický program používal testovací subjekty z řádu primátů (makakové a šimpanzi).
Šimpanz Ham po misi Mercury-Redstone 2, vyloven záchranou lodí
Historie testů na zvířatech sahá až do starověkého Řecka k Aristotelovi. Pokusy na zvířatech provádělo mnoho známých vědců, jako například Louis Pasteur, Ivan Petrovič Pavlov a další. Pro člověka má velký užitek farmaceutický výzkum na zvířatech, například první inzulin byl extrahován ze psa, genetické pokusy, odzkoušené na zvířatech pomáhají s diagnostikou dědičných onemocnění u lidí a podobně. Novou rozvíjející se oblastí výzkumu jsou xenotransplantace, při nichž jsou zvířata geneticky manipulována tak, aby jejich orgány mohly být použity pro lidské příjemce.
Testy na zvířatech jsou zdrojem sporů mezi laboratořemi a organizacemi bojujícími za práva zvířat. Tyto skupiny se mohou příležitostně radikalizovat a přejít k ekoterorismu. Ve vyspělých zemích existují státní organizace dohlížející na testy, jako například americká Institutional Animal Care and Use Committee, která mimo jiné kontroluje, zda je použití zvířecích subjektů nezbytné.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucinka Lucinka | Web | 20. prosince 2009 v 19:09 | Reagovat

Ahojky, začalo 1.kolo SONC. Tak si začni shánět hlásky ;-)

2 kikushenka kikushenka | 22. září 2010 v 14:19 | Reagovat

jak někdo může týrat ty nevinné zvířátka?? :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama